Bardzo ważne, by polityka rodzinna była kontynuowana
Na konferencji prasowej w siedzibie resortu, szefowa MRiPS akcentowała, że za rządów PiS nastąpiły duże zmiany w obszarze polityki społecznej.
Wskazała, że oprócz bezpośredniego wsparcia dla rodzin m.in. świadczenia 500 plus, które wzrośnie od stycznia do 800 zł czy rodzinnego kapitału opiekuńczego, wprowadzono wiele istotnych rozwiązań. Wskazała w tym kontekście np. zmiany w Kodeksie pracy, pozwalające na łącznie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.
Minister mówiła, że ostatnie lata to także przyjęcie strategicznych dokumentów m.in. strategii demograficznej, strategii na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz strategia usług społecznych.
Jak dodała, polityka społeczna to także współpraca z organizacjami pozarządowymi, które docierają tam, gdzie nie zawsze instytucjonalne wsparcie jest możliwe.
Maląg przekazała, że w ramach konkursu „Po Pierwsze Rodzina!” na rok 2024 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło 17 mln zł. „Program +Po pierwsze rodzina+ ewoluował. Na początku był to program tylko dla organizacji pozarządowych w zakresie realizacji programów prorodzinnych. Zaznaczyła, że następnie "doszedł kolejny komponent, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem: to zakładanie +Klubików Mam+, które mogą liczyć na dofinansowanie". "Dzisiaj ten program też ogłaszamy na rok 2024" - powiedziała minister rodziny.
„Bardzo ważne jest, by polityka rodzinna była kontynuowana” – podkreślała minister. Zapowiedziała też m.in. kolejną edycję gry miejskiej „Przygoda z Tatą” w ramach programu „Ojcostwo – Przygoda życia”. Program ma na celu wzmacnianie więzi rodzinnych, budowanie pozytywnego wizerunku ojca, promowanie zaangażowanego ojcostwa i aktywnego spędzania czasu ojców z rodzinami.
„Ogłaszamy nabór do gry miejskiej, którą realizowaliśmy w okolicach Dnia Ojca: +Ojcostwo – Przygoda życia+. Także dzisiaj nabór na ten program zostaje ogłoszony” – przekazała.
Maląg mówiła też o kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze, która będzie kontynuowana w 2024 rok. Jej celem jest pozyskiwanie nowych rodzin zastępczych i kandydatów do prowadzenia rodzinnych form pieczy zastępczej.
Minister zauważyła, że wsparcie dotyczy także osób z niepełnosprawnościami. "Zostały dokonane historyczne zmiany także poprzez programy Funduszu Solidarnościowego, centra opiekuńczo-mieszkalne, opieka wytchnieniowa, programy PFRON” - wskazała. Dodała, że od stycznia wejdzie w życie ustawa o świadczeniu wspierającym. „Rozporządzenie mówiące o skali określającej potrzebę wsparcia została podpisane” - poinformowała. (PAP)
Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Olga Łozińska
ktl/ oloz/ par/