Według związkowców na proteście służb mundurowych było ok. 10 tysięcy osób
Rzecznik KGP w rozmowie z PAP.pl pytany był o protest związków zawodowych służb mundurowych, który w środę odbył się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Postulaty protestujących funkcjonariuszy dotyczą waloryzacji płac. Związkowcy chcą, aby była ona wyższa niż proponuje rząd, minimum na poziomie inflacji. Nie zgadzają się też na przesunięcie waloryzacji z 1 stycznia na 1 marca. Podkreślają, że takie przesunięcie dotyczy tylko służb mundurowych.
Inspektor Ciarka poinformował, że według szacunków strony związkowej w demonstracji brało udział ok. 10 tysięcy funkcjonariuszy z różnych służb mundurowych.
Rzecznik KGP zaznaczył, że rozmowy pomiędzy stroną związkową a MSWiA trwają. W jego ocenie będą one prowadzone "w takim kierunku, aby wszyscy byli zadowoleni". Jak dodał, KGP, jako strona służbowa, zachowuje w tej sprawie spokój.
"Myślę, że te propozycje, które padły ze strony ministra spraw wewnętrznych i administracji, uzgodnione zapewne również z panem premierem, są konkretne. Mówią o podwyżkach, różnego rodzaju korzyściach, jakie mogą mieć policjanci pełniący służbę" - ocenił inspektor Ciarka.
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany o postulaty związkowców, powiedział w środę PAP, że przesunięcie podwyżek ma zapobiec podwójnej waloryzacji w przypadku, gdy funkcjonariusz odejdzie ze służby między styczniem a marcem. Emerytury są waloryzowane w marcu, a w służbach wylicza się je od ostatniej pensji. Wiceminister zapewnił, że mundurowi nie będą stratni, bo w ciągu 10 miesięcy otrzymają kwotę przewidzianą na cały rok.
"Natomiast to, na jakim poziomie będzie waloryzacja płac, nie jest decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest to decyzja rządu i dotyczy całej sfery budżetowej, a nie tylko jej wycinka w postaci służb mundurowych" - zaznaczył Wąsik.
Wiceszef MSWiA poinformował też, że resort przygotowuje ustawę z nowymi rozwiązaniami dla funkcjonariuszy. "Sporo rzeczy, na które związkowcy od dawna zwracali uwagę, zostanie zrealizowanych" - zapewnił.
W środowej manifestacji wzięli udział przedstawiciele związków, które należą do Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, czyli NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZZS Florian, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, ZZZ Służby Celnej, a także ZZ Celnicy PL. Do centrum Warszawy przyjechali mundurowi różnych formacji z wielu stron Polski.
Cała rozmowa z rzecznikiem KGP jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1475803,gosc-studio-pap-rzecznik-policji-mariusz-ciarka.html. (PAP)
Autorzy: Agnieszka Ziemska, Adrian Kowarzyk
agzi/ amk/ mark/