10 marzec 2023

zdjęcie: Seniorka wybrała 30 tysięcy z banku i oddała oszustom. Myślała, że bierze udział w policyjnej akcji przeciwko pracownikom banku / fot. KPP w Lubienie
73–letnia mieszkanka Lubina po telefonie od „fałszywego policjanta”, zgodnie z zaleceniami oszusta, udała się do banku, aby wybrać pieniądze z konta. Kobieta była pewna, że w ten sposób pomaga policji w prowadzonej akcji wobec zorganizowanej grupy przestępczej, w której zamieszani są pracownicy banku. Seniorka straciła 30 tysięcy złotych. Ponawiamy apel! Nie przekazujmy obcym ludziom naszych oszczędności. Policjanci nigdy nie proszą o udział w prowadzonych przez siebie akcjach. Nigdy tez nie żądają przekazywania pieniędzy. Obejrzyj spot lubińskich policjantów i nigdy nie daj się oszukać.

Po godzinie 9.00, na telefon stacjonarny starszej pani zadzwonił mężczyzna z informacją, że jest policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie . Następnie poinformował 73 - latkę, że policja jest w trakcie rozpracowywania tajnej akcji wobec zorganizowanej grupy przestępczej, w którą zamieszani są pracownicy banku. Oszust kazał seniorce wypłacić z konta jak najwięcej pieniędzy.

Istotne w tej sprawie jest to, że przestępca podający się za policjanta, poprosił seniorkę, aby potwierdziła jego dane dzwoniąc na numer 997, nie rozłączając się ze swoim rozmówcą. Tym samym 73–latka cały czas była na linii z oszustem, który zmieniając głos, przedstawił się za innego policjanta i potwierdził, ze osoba o takim imieniu i nazwisku pracuje w lubińskiej komendzie.

Starsza pani uwierzyła w historię opowiadaną przez fałszywego policjanta i pojechała do placówki bankowej wypłacić pieniądze . W jednej nie dostała zgody na wypłatę, więc pojechała do drugiej. Przestępca ostrzegał lubiniankę, że może tak być, że kasjerzy nie będą chcieli wydać pieniędzy, gdyż działają w organizacji przestępczej.

Kobieta cały czas była na nasłuchu, gdyż oszust nie pozwalał jej się rozłączać, aby słyszeć każdą rozmowę.

Po wybraniu 30 tysięcy złotych, 73-latka spakowała pieniądze do reklamówki i włożyła pod samochód, którym przyjechała do banku. Widziała jak pieniądze zabiera obcy mężczyzna.

Po kilku godzinach lubinianka zgłosiła sprawę w lubińskiej komendzie.

Podobne zgłoszenia od mieszkańców Lubina przyjmują policjanci, którzy są informowani o telefonach od rzekomych funkcjonariuszy i próbach wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Dzwoniący do seniorów oszuści informują m.in. o podrobionych dowodach osobistych seniorów, działających grupach przestępczych, a także opowiadają o prowadzonych przez siebie czynnościach.

PAMIĘTAJMY:

POLICJANCI NIGDY nie przyjmują gotówki!

POLICJANCI NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź innych wartościowych przedmiotów, aby złapać przestępców!

policjanci NIGDY nie przekazują telefonicznie informacji o prowadzonych przez siebie czynnościach.

W załączeniu spot lubińskich policjantów. Obejrzyj film i nie daj się oszukać!!!