Przypominamy, że kierowanie pojazdem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień lub na zakazie sądowym to przestępstwo
Kontrola drogowa miała miejsce w godzinach popołudniowych przy wjeździe do Lubina. Policjanci z drogówki zatrzymali samochód osobowy marki BMW, za kierownicą którego siedział 58-letni mieszkaniec powiatu górowskiego. Sprawdzenie w policyjnych systemach informatycznych wykazało, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Zostały mu one zatrzymane na podstawie decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. W związku z popełnionym przestępstwem policjanci uniemożliwili 39-latkowi dalsze kierowanie samochodem, a mężczyznę czeka sprawa w sądzie.
Przypominamy, że zgodnie zobowiązującymi przepisami osoba, która kieruje pojazdem mechanicznym pomimo tego, że uprawnienia zostały jej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej, wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo określone w art. 180a kodeksu karnego. Za ten czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Na wyższą karę może zostać skazany mieszkaniec Lubina, który w centrum miasta kierował Volkswagenem. W tym przypadku 42-latek wsiadł za kierownicę swojego pojazdu nie przejmując się aktywnym sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, przez co naraził się na odpowiedzialność karną pozbawienia wolności do lat 5.
Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, w obu przypadkach sąd orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów, co skutecznie może oddalić taką osobę od możliwości ponownej legalnej jazdy samochodem.
Zatem przypominamy, że lekceważenie ciążących na osobach decyzji czy zakazów w zakresie kierowania pojazdami wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
asp. szt. Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie