O mało nie straciła życia, przebiegając przez przejazd kolejowy

zdjęcie: O mało nie straciła życia, przebiegając przez przejazd kolejowy / fot. KPP w Lubienie
fot. KPP w Lubienie
Policjanci ukarali wysokim mandatem dwie osoby, które przebiegały przez przejazd kolejowy, mimo że zapory były opuszczone. Na oczach funkcjonariuszy, 29-latka poślizgnęła się na szynach o mało nie tracąc życia, gdyż podniosła się na chwilę przed nadjeżdżającym pociągiem. Funkcjonariusze przestrzegają i przypominają o obowiązujących przepisach i wysokich karach za popełnione wykroczenia, a przede wszystkim o ogromnym niebezpieczeństwie, kiedy lekkomyślnie zachowujemy się w pobliżu przejazdu kolejowego.
REKLAMA

Nowy taryfikator przewiduje m.in. wysoki mandat za wykroczenie, jakim jest wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie . Takie właśnie wykroczenie popełniła 29-letnia mieszkanka Ścinawy i jej 22-letni kolega. Oboje stali i czekali na otwarcie zapór na przejeździe kolejowym na ulicy Jagiełły w Ścinawie. W tym samym czasie, na przejazd przez tory, wśród innych pojazdów, oczekiwali mundurowi znajdujący się w radiowozie. W pewnym momencie, niecierpliwość kobiety i mężczyzny wzięła górę i pomimo tego, że zapory nadal były zamknięte, a do tego nadjeżdżał już pociąg, postanowili przebiec przez torowisko. Ta decyzja dla 29-latki mogła skończyć się tragicznie, gdyż kobieta poślizgnęła się na szynie i zdążyła się podnieść na kilka sekund przed nadjeżdżającym pociągiem osobowym.

Piesi zostali zatrzymani do kontroli drogowej. Policjanci, za popełnione wykroczenie, nałożyli na oboje mandat karny w wysokości po 2000 złotych.

Policjanci przypominają, że zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy! Lekkomyślne zachowanie w pobliżu przejazdu kolejowego może kosztować nas życie, bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi czy poruszamy się pojazdem.

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lubin
6°C
wschód słońca: 05:33
zachód słońca: 20:11
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubinie

kiedy
2024-05-12 16:00
miejsce
Centrum Kultury Muza, Lubin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-12 19:00
miejsce
Centrum Kultury Muza, Lubin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 17:00
miejsce
Centrum Kultury Muza, Lubin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Muza, Lubin, ul....
wstęp biletowany