Komendant Powiatowy z Lubina w roli eksperta na wydarzeniu profilaktycznym dotyczącym przemocy pn. KOLEC CZY RÓŻA
Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie, studenci tamtejszej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, przy współpracy z chórem „Ex Amino” działającym przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Głogowie i wychowankami Zakładu Poprawczego w Głogowie, w ramach warsztatów profilaktycznych wystawili spektakl słowno-muzyczny w reżyserii Dominika Nabożnego „KOLEC CZY RÓŻA”.
Wydarzenie rozpoczęło się od przemowy dr Anny Ziółkowskiej – Dyrektora Instytutu Humanistycznego PANS w Głogowie, która podkreśliła, że „przemoc jest wszechobecna w domach, szkołach i na ulicy – lecz to nie znaczy jednak, że musimy się na nią godzić.” Podkreślała jak ważnym jest reagowanie na agresję i nie dawanie społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.
Następnie młodzi artyści wystawili swoją godzinną sztukę, której mocne i dosadne treści trafiły do każdego z odbiorców. Spektakl odbywający się w dwóch turach obejrzało blisko 800 osób.
Po występie przyszedł czas na panel dyskusyjny z ekspertami. Tutaj do współpracy została zaproszona insp. dr Joanna Cichla – Komendant Powiatowy Policji w Lubinie, która na co dzień zajmuje się prowadzeniem terapii i grup wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy, oraz jest wykładowcą na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie. Pani Komendant odpowiadała na zadawane jej pytania. Mówiła między innymi o formach i cyklach przemocy oraz o konsekwencjach prawnych i społecznych jej stosowania.
Pozostali eksperci: psycholog Krzysztof Pańczyk i socjoterapeutka Anna Mazurkiewicz opowiadali o zjawisku przemocy oraz genezie i uwarunkowaniach przemocy w tym cyberprzemocy.
Współorganizatorkami studenckiego projektu były Amelia Frąckowiak i Klaudia Bębenek – studentki PANS w Głogowie.
Fenomenalne widowisko zakończyło się owacją na stojąco oraz podziękowaniami dla zaproszonych specjalistów, którzy w przystępny i prosty sposób wytłumaczyli głogowskiej młodzieży, czym jest szeroko rozumiana przemoc, w jaki sposób reagować i gdzie szukać pomocy.
Każdemu powinno przyświecać od lat powtarzane policyjne hasło: „Widzisz – Reaguj!”
asp. szt. Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie