8 marzec 2024

Kolejni seniorzy nie dali się oszukać

zdjęcie: Kolejni seniorzy nie dali się oszukać / fot. KPP w Lubienie
Lubińscy funkcjonariusze ostrzegają przed oszustwami „na policjanta”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Tak było wczoraj na terenie miasta, kiedy dwie mieszkanki Lubina odebrały telefon od oszustów. Dzięki zachowaniu czujności żadna z seniorek nie oddał oszczędności. Bądźmy czujni, bo przestępcy tworzą różne fikcyjne historie i legendy, aby nas okraść.

Jak ustalili policjanci oszuści próbowali kolejny raz okraść mieszkańców naszego miasta metodą „na policjanta”. W dwóch przypadkach osoby po drugiej stronie słuchawki podały się za bliskiego członka rodziny

W dwóch przypadkach na telefon zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza Policji, z informacją, że ich dzieci spowodowały wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły osoby. Następnie zaproponowały pomoc rodzinie, poprzez wpłacenie ok. 200 tyś zł. na adwokata. Dzięki jednak czujności 65 i 76 letnich seniorek, sprawcy zamierzonego celu nie osiągnęli, z uwagi na fakt, iż kobiety w porę zorientowały się, że rozmawiają z oszustem i rozłączyły połączenie.

Przypominamy, że sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Jest wiele metod ich działania. Zdarza się, że przestępcy najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny i proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy.

Zwracamy się więc z apelem do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy – żeby pod żadnym pozorem nie przekazywali nikomu gotówki, biżuterii czy nie zaciągali kredytów. Zwróćmy również uwagę na zagrożenia osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

st. asp. Anna Szajbler

KPP w Lubinie