reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
7 listopad 2024

Uroczyście zakończono obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

zdjęcie: Uroczyście zakończono obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie / fot. PAP
fot. PAP
W czwartek zakończono obchody jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Gościom zaprezentowano zrekonstruowaną salę tronową, wraz z odtworzoną dekoracją przedstawiającą 86 srebrnych orłów.
REKLAMA

"Spotykamy się dziś w bardzo szczególnym momencie, aby uroczyście zakończyć obchody 50 rocznicy odbudowy zamku królewskiego, miejsca, które nie tylko przypomina o wielkiej historii naszego narodu, ale też stanowi pomnik ludzkiej determinacji odwagi i wielkiego ducha polskiego społeczeństwa" - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska w czwartek na warszawskim Zamku Królewskim. Dodała też, że odbudowa zamku była możliwa tylko dzięki wielkiej mobilizacji Polek i Polaków.

Odbudowę zamku nazwała "realizacją zobowiązania wobec przyszłych pokoleń i wyrazem najgłębszego przywiązania do historii". "Ta uroczystości przypomina mi o każdym, kto przyczynił się do przywrócenia tego miejsca do życia". Zaznaczyła, że "to również moment, w którym mogę podziękować osobiście wszystkim pracownikom i pracownicom którzy każdego dnia dbają o to dziedzictwo i przekazywanie naszej historii wszystkim pokoleniom". Podczas gali szefowa resortu wręczyła także nagrody osobom zasłużonym dla Zamku Królewskiego.

Na zakończenie Wróblewska stwierdziła, że Zamek jest świadectwem polskiej historii, naszej przeszłości, ale też nadziei na przyszłość. "Niech ten Zamek służy społeczeństwu i będzie miejscem spotkań, oraz niech przypomina nam kim jesteśmy" - zakończyła Wróblewska.

Po oficjalnej części uroczystości przybyłym gościom zaprezentowano zrekonstruowaną salę tronową, wraz z dziełem sztuki hafciarskiej, dekoracją przedstawiającą 86 Orłów wykonanych ze srebrnej nici. Organizatorzy wydarzenia przypomnieli, że w 1939 r. dzieło zostało pocięte, a orły rozdane niemieckim oficerom, jako trofea wojenne. Po wojnie udało się odnaleźć tylko jednego haftowanego orła, co pozwoliło na zrekonstruowanie pozostałych 85, które można teraz oglądać w sali tronowej, warszawskiego Zamku Królewskiego.

17 września 1939 roku Zamek Królewski w Warszawie został zbombardowany, ale muzealnicy pod kierunkiem prof. Stanisława Lorentza zdołali uratować niektóre elementy wystroju wnętrz i dzieła sztuki. Zegar na Wieży Zygmuntowskiej został poważnie uszkodzony, a jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 11.15. We wrześniu 1944 roku Zamek został wysadzony przez wojska niemieckie. W latach 1945–1970 władze komunistyczne zwlekały z jego odbudową. Decyzję podjęto dopiero w 1971 r.

W rocznicę pierwszych zniszczeń Zamku Królewskiego, 17 września 1971 roku w Warszawie, nastąpiło nieoficjalne rozpoczęcie odbudowy warszawskiej rezydencji królewskiej poprzez położenie tzw. pierwszej cegły. Budynek w stanie surowym oddano 19 lipca 1974 roku. Tego samego dnia, o godz. 11.15 w obecności tysięcy warszawiaków, uruchomiono zegar na Wieży Zygmuntowskiej. 2 września 1980 roku Stare Miasto z Zamkiem Królewskim wpisano na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, a 30 sierpnia 1984 roku dokonano uroczystego otwarcia Zamku, jednak prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat. (PAP)

bk/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lubin
8.2°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubinie

kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Ave Cezar, Lubin, ul. Piłsudskiego 22
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 17:00
miejsce
Centrum Kultury Muza, Lubin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-19 19:00
miejsce
Ave Cezar, Lubin, ul. Piłsudskiego 22
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-19 19:00
miejsce
Nowa Hala Widowiskowo Sportowa...
wstęp biletowany